Kniha návštěv

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases? Vložil: AlbertMof Datum: 07.06.2018

The men's prostate is the central part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate related can be found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all types of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections received from other regions with the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some with the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a few ejaculations each week will prevent prostate cancer.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to adopt to make certain a healthy prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must go for prostate examination at least one time annually.

Titulek: zimní Cibia Vložil: Lt. Zubajz Datum: 20.11.2013

Zde jsou náměty na datum zimní Cibie.
7.12. - 14. 12. - 21.12

?????

Titulek: Re: zimní Cibia Vložil: Ucí Datum: 20.12.2013

Zdá se, že všechny navrhované termíny propadají...

Titulek: Valtířovská svině? Vložil: Lt.Zubajz Datum: 20.11.2013

Postuji vzkaz od prezidenat z Facebooku.
Tuto sobotu se koná ve Valtířově zabíjačka. Chce se někdo zúčastnit?

Titulek: Díky Vložil: Lt. Zubajz Datum: 30.05.2013

Salut Victor,
děkuji všem za účast či zprostředkování nádherných narozenin.

Titulek: Moje první návštěva Labutě Vložil: zubajz Datum: 11.09.2012

Drazí Cibiáni, tak jsem v pátek poprvé navštívil pivovar Labuť, kde po dohodě se šéfovou jsme si vyslechli i obšírný výklad. Musím říct, že pivo mi tam chutnalo mnohem víc než třeba Mazel. Desítka, dvanáctka a ten jejich Ale. Super! Jen paní začala nadávat na Březňáka a nenechala se zviklat, když jsem hrdě prsil naše tričko. Ke jménu Březňák je nutné se chovat s pietou.

Titulek: Vzkaz od Presidenta ze dne 29.7.12 Vložil: Zubajz Datum: 16.08.2012

Pozor, pozor, vážení Cibiáni! Vyhlašuji na sobotu 25. srpna letní Viu Cibiu. Datum je v podstatě již tradiční, průběh bych si ovšem představoval jinak. Po cestách, které končily všeobecnou značnou podnapilostí a málo nachozenými kilometry, bych tentokrát navrhoval opačný poměr. Původně jsem uvažoval o nějaké cestě do Litoměřic zakončené koncertem kapely Duben v Pešti, ta ovšem bohužel hraje už v pátek. Takže nechávám volné pole pro vaše nápady - není nutné sosat po cestě, ale mít hospu na konci pořádného výšlapu.

Titulek: Re: Vzkaz od Presidenta ze dne 29.7.12 Vložil: Reakce sgt. Weiskiho (Vajskyho) Datum: 16.08.2012

Vážení Cibiáni, pane prezidente,
jednak ohlašuju, že se zúčastním jak pátečního koncertu mých oblíbených kapel a pokud to přežiju, tak nastoupím na Viu o samého počátku. Z mojí strany překládám následující návrh: sraz Bílka, Milešovka (nahoře Svijany), motorest Vilemín (bohužel Euroshit, ale výborné polívky), Lovoš (Postřižiny), Lovosice (většinou nic moc nabídka, ale např. luxusní prostředí pajzlu Na Bojišti vulgo U Rakve. A skončit můžeme např. v Litomáku u Labutě. Paralelně možná půjde partička litoměřických mániček, ale to by rozhodně nemuselo být na škodu. Jsou to veselé kopy s patinou prožitých desetiletí.
Očekávám bouřlivou diskuzi!
Váš Sgt. Vajsky

Titulek: Hello world! Vložil: Zubajz Datum: 06.08.2012

Hello world!

Přidat nový příspěvek